SON DAKİKA

Birleşik Metal, Kocaeli'de 3 fabrikada daha grev kararı aldı
Birleşik Metal, Kocaeli'de 3 fabrikada daha grev kararı aldı
23:45
5 Ocak 2022

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, gerçekleştirilen Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinden sonuç alınamadığını açıkladı. İşveren sendikası MESS’in önerdiği yüzde 21’lik ücret artışının ülkenin içerinde bulunduğu ekonomik kriz ortamında gerçekliktten uzak olduğunu belirten sendika, 14 Ocak’tan itibaren uygulanacak grev kararının işveren sendikasına bildirildiğini ve sürecin başladığını duyurdu.

Sendika tarafından yapılan açıklama şöyle: Sendikamızla MESS arasında sürmekte olan ve grev aşamasına gelen Grup Toplu İş Sözleşme görüşmelerinin yenisi MESS’in çağrısıyla bugün (5 Ocak Çarşamba) yapıldı. Grev uygulamalarının başlamasına az kalınan bu aşamada MESS bugün yapılan toplantıda ücret teklifini ilk 6 aylık dönem için yüzde 21’e yükseltti. MESS’in önceki teklifi ilk 6 aylık dönem için yüzde 17 idi. Sosyal haklara ise daha önce sözleşmenin 1. yılı için verdiği yüzde 19,25 oranındaki artış teklifini %25’e yükseltti.

Son günlerde yağmur gibi yağan zam dalgası karşısında bu ücret artışları ile yaşamak mümkün değildir. Bu teklif, metal işçilerinin reel ücret kayıplarını gidermekten uzaktır.  Bu teklif, metal işçilerinin yoksulluk sınırında yaşaması ve çalışması demektir. En zor koşullarda, ölümüne çalışan metal işçilerinin bu zam oranını kabul etmesi beklenemez. Sendikamızın, metal işçilerinin talep ve beklentisine yanıt vermekten uzak bu teklifini kabul edemeyeceği açıktır. Metal işçileri, haklı talep ve beklentilere uygun yeni bir teklif beklemektedir.

Şimdi sıra, metal işçilerinin emekleri ile zenginleşen, yüksek oranlı karlar elde eden metal işverenlerinde. Aksi halde, 14 Ocak’tan itibaren yurdun dört bir yanında grev bayrakları dalgalanacaktır. Sendikamız Grup Toplu Sözleşmesinde örgütlü olduğu 33 işletme ve 11 bin üye ile yer almaktadır. Sendikamız tarafından, 4 işletmeye bağlı 8 fabrikada 14 Ocak 2022 günü için grev kararı alınmıştı. Bugün de 6 işletmeye için 18 Ocak 2022 tarihinde uygulanmak üzere grev kararı alınmıştır.

Etiketler: disk metal iş eylem grev
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorum
Darıca
Gündem